پنجشنبه 21 آذر 1398   20:04:04

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 24103304
  تعداد بازدید این صفحه: 73755
  در امروز: 22806

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/7/23 سه‌شنبه
تله‌کابین شهری فرصتی برای توسعه فضایی عادلانه و پایدار شهر کرج

فواد شمس

کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

به جرات می‌توان گفت ترافیک درون شهری یکی از معضلات عمده کلانشهرهای ایران و جهان است. شهرما کرج نیز درگیر معضل ترافیک است.

قطعا خیلی از شهروندان زمانی که در ترافیک سرسام‌آور شهر گیر کرده‌اند به شوخی گفته‌اند کاش دنده هوایی می‌زدیم و از روی ترافیک پرواز می‌کردیم.  پرواز از روی ترافیک خودروها شاید روزگاری یک آرزوی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید اما این روزها دربرخی از شهرهای جهان به یک تجربه روزمره  تبدیل شده است. این امر با ایجاد تله‌کابین شهری تحقق یافته است. البته تصور عمومی در ایران این است که تله کابین، تنها  وسیله ای تفریحی و هیجان انگیز است که دو نقطه در یک کوهستان یا جنگل  زیبا را بم وصل می‌کند و تبدیل به یک جاذبه گردشگری می‌شو.د. اما این روزها  در برخی شهرهای دنیا، تله کابین در مقیاس بزرگتر مانند مترو با خطوط منظم برای حمل و نقل عمومی در شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تله‌کابین به عنوان بخشی از  سیستم حمل و نقل شهری نه لزوما فقط وسیله ای تفریحی؛ در حال حاضر در بسیاری کشورهای دنیا از جمله مکزیک، فرانسه، آلمان،گرجستان، بولیوی، سوئیس، ترکیه، کلمبیا، ونزوئلا و برزیل در حال استفاده است.

خصوصا در شهرهایی که در برخی مختصات شباهت‌هایی به کرج هم دارند. مثلا بزرگترین تله کابین شهری در لاپاز بولیوی قرار دارد. شهر لاپاز دارای زمین کوهستانی و ناپایدار برای ساخت و ساز است. اکنون طولانی ترین سیستم تله کابین شهری در جهان با سه خط در لاپاز  کار می کند. این سیستم قادر در یک ساعت  هزاران نفر را در مسافتی حدود ۱۱ کیلومتر جا‌به‌جا کند. در برخی از نقاط شهری لاپاز بولیوی که به دلایل مختلف سیستم خیابان‌کشی مناسبی هم ندارد.

در برزیل و پرو  هم تجربه تله‌کابین شهری موجب توسعه عدالت فضایی شده است.  مثلا در برزیل یکی از جدیدترین و نوآورانه ترین راه حل های ، شبکه ای از ۱۵۰ واگن کابلی سوار بر تله کابین است. این واگن ها هر روز ۳۰ هزار نفر را از بالای زاغه نشین ها جا به جا می‌کنند این ابتکار یک ساعت سفر درون شهری را به ۱۵ دقیقه کاهش داده است. در واقع مناطق حاشیه‌ای شهر که امکان حمل و نقل عمومی ارزان قیمت در اختیار مردم نبوده است همین تله‌کابین جا‌به‌جایی مسافران درون شهری را تسهیل کرده است.

از طرف دیگر برای معضل آلودگی‌های مختلف زیست‌محیطی سیستم تله‌کابین شهری(CPT) که با برق کار می کند، با کاهش تعداد اتومبیل  و روان شدن ترافیک آلودگی هوا را کاهشمی‌دهد. همچنین میزان اشغال فضای فیزیکی آن بسیار کوچک است. برای انجام آن نیازی به تخریب وسیع بافت شهری یا محیط‌‌ زیست دیده نمی‌شود. تله‌کابین شهری نیاز به تخریب خانه‌ها و ایجاد مسیرهای جدید ندارد. این وسیله از برخی وسایل حمل و نقل عمومی، سریع تر، کارآمدتر است.

هزینه بسیار کم، حجم کوچک، کاهش میزان آلاینده های کربنی و مصرف سوخت‌های فسیلی، توانایی انطباق راحت با بافت شهری و غلبه بر وجود موانع و کاهش نرخ تصادف از جمله دلایل روی آوردن شهرها به استفاده از تله کابین شهری است.

از طرف دیگر خود تله‌کابین شهری قطعا تبدیل به یک جاذبه گردشگری هم می‌شود. برای شهروندان و مسافران تجربه هیجان انگیز به حساب می‌آید. حتی اگر در منطقه ای که به ظاهر چشم انداز زیبای طبیعی هم نداشته باشد همین چشم‌انداز های دست ساخته بشر نیز  دیدنش خالی از لطف نیست. در حالی که مسیر پیشنهادی تله‌کابین در کرج دارای همه این خصوصیات هست. هم به روان شدن ترافیک شهر کمک می کند هم موجب کاهش آلودگی های زیست محیطی می شود هم احتمالا خودش تبدیل به یک جاذبه پگردشگری برای جذب گردشگران کوتاه‌مدت خصوصا از پایتخت خواهد شد.

از همه این‌ها مهم‌تر اگر کرج بتواند اولین شهر ایران باشد که تله‌کابین را نه صرفا به عنوان  یک وسیله تفریحی که جزیی از سیستم حمل و نقل عمومی شهری در بیارود قطعا الگویی برای دیگر شهرهای ایران می‌شوذد.تعداد بازديد اين صفحه: 73755
تعداد بازديد کنندگان سايت: 24103304 تعداد بازديد زيرپورتال: 80618 اين زيرپورتال امروز: 127 سایت در امروز: 22806 اين صفحه امروز: 106
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.