جمعه 9 مهر 1395   18:46:40
.
..

معاونت

معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی
معاونت مالی و اقتصادی
معاونت شهرسازی و معماری
معاونت حمل و نقل و ترافیک
معاونت خدمات شهری
معاونت فنی و عمرانی
معاونت فرهنگی و اجتماعی

مناطق

منطقه 1
منطقه 7
منطقه 2
منطقه 8
منطقه 3
منطقه 9
منطقه 4
منطقه 10
منطقه 5
منطقه 11
منطقه 6
منطقه 12

سازمان های تابعه

ادارات ستادی

دانشگاه

دانشگاه علمی و کاربردی شهرداری کرج
اخبار

به گزارش خبرنگار اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، محمدرضا رضاپور در بازدید از سازمان فرهنگی ورزشی کرج، با بیان اینکه بازدید از نهادهای زیرمجموعه شهرداری به منظور رفع معضلات موجود در آن نهادها صورت می گیرد، اظهار داشت: نهادینه کردن فرهنگ شهروندی یکی از وظایف اصلی سازمان فرهنگی ورزشی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

این مسئول توجه به مقوله فرهنگ را یک ضرورت ذکر و عنوان کرد: فرهنگ، زمینه ساز اجرای اقدامات سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی است و در صورت عدم توجه به این مقوله مهم، رسیدن به اهداف کلان غیر ممکن خواهد بود.

وی در ادامه به لزوم  احصاء و بررسی معضلات شهری توسط مسئولان اشاره و بیان کرد: مسئولان به منظور اجرای عملکردی مطلوب تر باید پذیرای انتقادات، شناسایی نقاط ضعف و پیگیری جهت رفع معضلات شهر باشند.

قائم مقام شهردار کرج با اشاره به اینکه انتقادات نشانه ضعف مدیریت نیست بلکه یاری دهنده در ارائه عملکرد مطلوب است، گفـت: در صورتی که انتقاد برای اجرای عملکردی در یک سازمان مطرح نشود، آن نهاد در سکون قرار گرفته و پیشرفتی در ارائه خدمات نخواهد داشت.

رضاپور ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج، اقدامات این سازمان را ارزنده اعلام کرد و افزود: این اقدامات نشان از تلاش و همت مدیرعامل و پرسنل این سازمان دارد.

این مسئول در پایان سخنان خود و با اشاره به اینکه روند عملکردی سازمان فرهنگی ورزشی مثبت رو به رشد است، عنوان کرد: در صورتی که این روند ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور شاهد پیشرفت های کلان فرهنگی در شهر هستیم.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، شصت و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی با موضوع مساعدت و اختصاص اعتبار به هیئت و حسینیه ها در سالن کنفرانس پارلمان شهری برگزار شد که مصوبای نیز داشت.
 

رئیس کمیسیون فرهنگی در این راستا اظهارداشت: به منظور جمع آوری اطلاعات در خصوص هیئت ها، حسینیه ها و کانون های فعال در کلانشهر کرج، لازم است ضمن تدوین اطلس فرهنگی، این مراکز نسبت به ارائه گزارش عملکرد و اقدامات خود، اقدام نمایند.
 

همچنین وحیدی و محمودی، اعضای شورای اسلامی شهر کرج پیشنهاد داشتند، ضمن تفویض اختیار به شهرداری در خصوص مساعدت های مالی به مراکز فرهنگی و اولویت قرار دادن به لوایح شاخص، در رسیدگی به لوایح تسریع ببخشند.
 

در ادامه جلسه لایحه نامگذاری بزرگراه شمالی، در دستور کار قرار  گرفت و پیشنهاد گردید این پروژه به یک عنوان نامگذاری شده و تقاطعات به صورت جداگانه به نام شهدا نامگذاری گردد.
 

گفتنی است در این راستا اعضای شورا با پیشنهاد نام شهدای کرج برای پروژه بزرگراه شمالی این لایحه را به شور گذاشند که در نهایت با رای مثبت اکثریت اعضا به تصویب کمیسیون فرهنگی رسید تا در صحن علنی شورا تصمیم نهایی مصوب گردد.

.1      شهرهای به هم متصل

در گذشته، جاده ها، تلگرام و جریان الکتریسیته تنها وسایل ارتباطی بین شهرها بودند. اما با اختراع تلفن فاصله ها کم‌تر گشت. با استفاده عموم از وسایل نقلیه، شبکه جاده ای بین شهرها نیز گسترده تر و پیچیده تر شد. کانیل اودانیل که کارشناس طراحی شهری است بیان می‌دارد که امروزه مفهوم ارتباطات به سطحی جدیدی رسیده و شهرهای نوین براساس فرا ارتباطات پایه‌گذاری می‌شوند. زمان دسترسی به خدمات در شهرهای به هم متصل نقش اصلی را ایفا می‌کند.

2     
.واقعیت افزوده

واقعیت افزوده (به انگلیسی: Augmented Reality) یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. این عناصر بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده‌های GPS می‌باشد ایجاد می‌شود. در واقعیت افزوده معمولاً چیزی کم نمی‌شود بلکه فقط اضافه می‌شود. همچنین واقعیت افزوده تا حدودی شبیه به واقعیت مجازی است که توسط یک شبیه ساز، دنیای واقعی را کاملا شبیه سازی می‌کند. در واقع وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی کلیهٔ عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند. اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند.

اگر شما فکر می کنید که واقعیت افزوده تنها در بازی های رایانه ای مانند پوکمان گو کاربرد دارد سخت در اشتباه هستید. واقعیت افزوده کاربردهای زیادی در صنعت گردشگری و مکان یابی دارد. واقعیت افزوده می تواند به سیستم های آموزش شهروندی نیز کمک بسیاری کند و در آینده نه چندان دور قطعا جای تلفن های هوشمند را هم خواهد گرفت.

3     
. خودروهای خودران

پروژه خودروهای بدون راننده در سالهای گذشته تنها در فیلم های علمی تخیلی نمود پیدا می‌کرد اما طی سالهای اخیر شرکت های زیادی به این رویا جامه واقعیت پوشانده‌اند. شرکت هایی از قبیل گوگل، تسلا و بنز توانسته اند ترافیک شهری را تغییر داده و حتی در صدد طراحی وسایل نقلیه عمومی بدون راننده هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که عامل انسانی در تصادفات جاده ای نقش بسیار مهمی دارد و این خودروها می‌توانند نقشی موثر در کاهش تلفات جانی داشته باشند.بدین منظور باید زیرساخت های شهرهای نوین پذیرای مدیریت ترافیک جدید باشند. شهرهایی مانند مصدر و سونگدو این زیرساخت ها را در طراحی های خود رعایت کرده اند.

4     
.هوش مصنوعی

تخمین زده می شود که در پنج سال آینده رباتها جایگزین شش درصد از نیروی کار غیر ماهر ایالات متحده خواهند شد. هوش مصنوعی در حوزه هایی از قبیل رانندگی خودکار، یادگیری ماشینی و مشاغل خطرناک بسیار پر کاربرد خواهند بود. در حوزه ترافیک شهری نیز، خودروهایی را تصور کنید که دارای توان یادگیری هستند و از الگورتیم رانندگی دیگران، عملکرد خود را تصحیح می‌کنند. کاربرد هوش مصنوعی در حوزه نرم افزار نیز بسیار مهم است. نرم افزار هوش مصنوعی می تواند داده های جمع آوری شده را داده کاوی کند و جامعه آماری بهتری ایجاد نماید.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، مجتبی اسکندری در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز برگزار شد، بر ضرورت ایجاد زیرساخت ها جهت نهادینه کردن فرهنگ تفکیک از مبدا زباله تاکید کرد.

این مسئول اظهار داشت: در صورتی که مخازن جداسازی زباله برای اداره جات، منازل مسکونی و سطح شهر تعبیه شود، نهادینه کردن فرهنگ امری غیر ممکن نخواهد بود و در مدت زمانی محدود این مهم محقق می شود.

وی با اشاره به اینکه لایحه ای با عنوان تعیین بودجه برای خرید 70 هزار مخزن پسماند خشک به شورا ارسال و تصویب شده است، اظهار داشت: در آینده ای نه چندان دور این مخازن خریداری شده و در ادارات و آپارتمان هایی که بیش از 10 واحد دارند توزیع خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج، نگاه مدیریتی به مقوله پسماندها را از ضروریات ذکر و عنوان کرد: با توجه به اینکه مدیریت پسماندها در سطح شهر نقش بسزایی در ارتقاء سطح سلامت شهر و شهروندان دارد، توجه به این امر باید در اولویت وظایف مسئولان قرار گیرد.

اسکندری با بیان اینکه سازمان مدیریت پسماند باید با استانداردهای محیط زیست منطبق باشد، تخصیص بودجه در خصوص آنالیز میزان تولید زباله ها  و اجرای طرح های مطالعاتی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

این مسئول همچنین به مدیریت شیرابه های ناشی از دپوی زباله به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج اشاره و بیان کرد: کرج دومین کلانشهری است که احداث لندفیل های بهداتشی را در اقدامات خود قرار داده است.

وی در ادامه از پیگیری های شبانه روزی جهت ایجاد سایت جدید دفع و امحاء پسماندها در حوالی سایت حلقه دره سخن گفت و افزود: نقشه برداری زمین در حال انجام است.

احداث سایت جدید دفن زباله کرج
 
 

اسکندری با اشاره به ضرورت بهره گیری از روش های مختلف دفن زباله به صورت آکادمیک گفت: به این منظور شهرداری کرج با دانشگاه محیط زیست کشور قراردادی با هدف مطالعه این طرح منعقد کرده است.
 

به گفته این مسئول فراخوان بین المللی جذب سرمایه گذار برای اجرای بهترین روش امحای زباله در کرج پس از انتخاب بهترین روش انجام می شود.

اسکندری اهیمت موضوع پسماند را یادآور شد و با بیان اینکه در سازمان پسماند شهرداری کرج اولویت داشتن نگاه اصولی و علمی به این موضوع مهم است، اظهارداشت: ایجاد تناسب بین  رشد فیزیکی شهر، افزایش جمعیت و زیر ساخت ها در کلانشهر کرج از آیتم هایی است که در برنامه ریزی های مدیریتی پسماند ضروری است.

وی همچنین انجام پژوهش در حوزه پسماند را به عنوان یکی از مهمترین برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: تحقق این مهم برای کلانشهر کرج و مجموعه مدیریت شهری به ویژه سازمان پسماند مهم است.
 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اشاره به اقدامات صورت گرفته مجموعه مدیریت شهری طی سه سال گذشته تا کنون افزود:  با تخصیص بودجه برای مطالعه در حوزه پسماند گام های بلندی برداشته اند. بی شک این حوزه نیازمند آنالیز است باید مشخص شود که میزان تولید زباله خشک، ویژه یا عادی در کرج چقدر است در این صورت می توانیم برنامه ریزی مدونی برای استفاده از بهترین روش های دفن زباله به کار گیریم.
 

مذاکره با ۱۵۰ شرکت داخلی و خارجی برای راه اندازی مرکز لندفیل کرج

 

اسکندری در بخش دیگری از سخنان خود به دفع بهداشتی و مهندسی زباله لندفیل با بیان اینکه در این روش شیرابه ها کنترل می شود، گفت: مخازنی با ابعاد ۲۰۰ در ۳۰۰ و عمق ۱۳ تا ۱۶ متری برای این مرکز مهم در نظر گرفته شده است.
 

وی با بیان اینکه این طرح توسط متخصصان داخلی اجرا می شود از استارت این طرح در هفته آینده خبرداد و افزود: طبق پیش بینی های صورت گرفته در تلاش هستیم این طرح طی هشت ماه آینده به بهره برداری برسد.
 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج هدف نهایی این سازمان را تبدیل زباله به انرژی اعلام کرد و گفت: در این خصوص به ۱۵۰ شرکت داخلی و خارجی نشست های تخصصی برگزار کرده ایم تا بهترین تکنولوژی برای امحای زباله انتخاب شود.
 

کارخانه تبدیل پسماندهای ساختمانی به مصالح ساختمانی

 

اسکندری در ادامه از توافق سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اداره کل راه و شهرسازی البرز در خصوص واگذاری قطعه زمینی ۵ هکتاری در منطقه حصار خبر داد و گفت: در این زمین کارخانه تبدیل پسماندهای ساختمانی به مصالح ساختمانی احداث خواهد شد.
 

وی با اشاره به اخذ مجوز بهره برداری و فروش کود تولیدی کمپوست برای نخستین بار در کرج عنوان کرد: از دیگر اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج بهسازی ایستگاه های پسماند با توجه به تولید روزانه یک‌هزار و ۲۰۰ تن زباله در این کلانشهر است.
 

وی با اشاره به امحای روزانه ۴۰۰ تن زباله شهرهای اقماری در حلقه دره کرج به صورت ۲۴ ساعته در خصوص زباله های عفونی که جزء پسماندهای ویژه محسوب می شوند گفت: در قانون مدیریت پسماند تولیدکننده زباله های عفونی باید این زباله ها را به پسماند عادی تبدیل کرده و به شهرداری تحویل دهد که متاسفانه انجام این مهم آنطور که مورد رضایت است صورت نمی گیرد.
 
 
اسکندری با اشاره به اینکه ۱۳ بیمارستان در کرج دستگاه تبدیل پسماند ویژه به عمومی را دارند، گفت: کارشناسان سازمان مدیریت پسماند به صورت دوره ای از روند کار این دستگاه ها بازدید می کنند.
 

اسکندری با گلایه از عملکرد برخی کلنیک ها و مراکز درمانی در کرج درخصوص عدم تحویل پسماند عفونی در قالب پسماندهای عادی تاکید کرد: با مراکز درمانی که اقدام به تحویل پسماندهای عمومی در قالب پسماندهای عادی می کنند برخورد قضایی انجام می شود؛ به این منظور سازمان پسماند با دانشگاه علوم پزشکی البرز مکاتباتی داشته است.
 

وی با تاکید بر اینکه مراکز درمانی، کلینک ها، بیمارستان های خصوصی و عمومی و همچنین مطب های دندان پزشکی در سطح شهر شناسایی شده است، گفت: با انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد مقرر شد، زباله های عفونی این مراکز با مخاذن و ماشین آلات ویژه ای جمع آوری و به حلقه دره منتقل شود.

در ادامه جلسه اصحاب رسانه پرسش های خود را در زمینه چگونگی جمع آوری پسماندهای پزشکی، آموزش های تفکیک از مبدا زباله، اجرای طرح زوج و فرد زباله ها و ... مطرح کردند و مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند اقدامات سازمان در این خصوص را تشریح کرد.

در پایان جلسه نیز اصحاب رسانه با اهدا لوح و تندیس از سوی سازمان مدیریت پسماند تقدیر شدند.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرج، محمود دادگو با بیان مطلب فوق اظهار داشت: پروژه مخرب انتقال تونلی آب سرنوشت مبهم و نگران کننده ای را پیش روی رودخانه کرج قرار داده است و متاسفانه عزم وزارت نیرو برای عملیاتی شدن آن جزم شده است و سازمان حفاظت محیط زیست و سایر مراجع نظارتی نیز سکوت کرده اند یا به محکومیت های زبانی و شعاری بسنده می کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی مسئولان را به اقدامات عملی در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع آبی توصیه فرموده اند، بیان داشت: آیا از دیدگاه وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست پروژه انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران هیچ تهدیدی برای اکوسیستم جاده چالوس، رودخانه کرج و باغات اطراف ایجاد نمی کند که در برابر آن سکوت کرده اند؟ آیا از نفرین طبیعت هراس ندارند؟ 
 
این مسئول ارشد شهری با بیان اینکه طبق پیش بینی کارشناسان حداقل 30 کیلومتر از بستر رودخانه کرج در جریان اجرای طرح مذکور دچار خشکیدگی خواهد شد و همچنین حیات 2 میلیون اصله درخت در معرض نابودی قرار می گیرد، ادامه داد: در حال حاضر صدها قنات، چاه و سفره های آب زیرزمینی از رودخانه کرج تغذیه می کنند که سرنوشت خوبی نیز برای آنها متصور نمی شود و در نهایت شاهد تغییر اقلیم آب و هوایی منطقه خواهیم بود.
 
دادگو با اشاره بحران شدید کمبود آب در کلانشهر کرج که ساکنین بسیاری از محلات از آب بی کیفیت استفاده می کنند، اذعان داشت: در چنین شرایطی وزارت نیرو به جای چاره اندیشی جهت افزایش حق آبه کرج از سدهای امیرکبیر و طالقان، به دنبال تهدید حیات محیط زیست و نابودی انواع گونه های گیاهی و جانوری است و دیر زمانی نخواهد بود که جاده زیبای چالوس از یک محور گردشگری به منطقه ای خشک و بی حاصل تبدیل شود.
 
رئیس پارلمان محلی کرج در ادامه رسانه های جمعی و گروهی را به هوشیاری و انتشار گزارش های انتقادی و مردمی از تبعات و خسارت های جبران ناپذیر اجرای پروژه انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران دعوت کرد و از استاندار، نمایندگان مجلس و مدیران کل تقاضا کرد که فریاد اعتراض مردم و مسئولان محلی را به گوش رئیس جمهور و اعضای کابینه برسانند.

.
..
آرشیو اخبار
دسترسی سریع
پورتال قدیم شهرداری کرج
دانلود اپلیکیشن موبایل سامانه 137
فرم ثبت نام آتش نشان داوطلب
فرم شناسایی پژوهشگران
نظر سنجی طرح تفصیلی
پیوندها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پورتال وزارت کشور
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز
تعداد بازديد اين صفحه: 28649
تعداد بازديد کنندگان سايت: 378335 تعداد بازديد زيرپورتال: 81746 اين زيرپورتال امروز: 820 سایت در امروز: 7232 اين صفحه امروز: 310
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.
.